For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

شاخص مدیران خرید مرداد 46.43 اعلام شد

 

شاخص مدیران خرید مرداد 46.43 اعلام شد

مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران، یازدهمین دوره شامخ کل اقتصاد منتهی به مرداد 99 را با اندکی بهبود نسبت به ماه قبل 46.43 واحد اعلام کرد. این شاخص گرچه 0.96 واحد معادل 2.11 درصد نسبت به تیرماه بهتر شده است، اما همچنان وضعیت شاخص‌هایی نظیر سفارش های جدید مشتریان، موجودی مواد اولیه لوازم و همچنین قیمت خرید مواد اولیه و لوازم را بدتر از ماه قبل نشان می‌دهد.

 

جزئیات شاخص مدیران خرید

شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ از مهرماه 97 توسط مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران محاسبه و منتشر می‌شود و در مرداد امسال، یازدهمین دوره شامخ کل اقتصاد و بیست و سومین دوره شامخ بخش صنعت از سوی این مرکز منتشر شده است. در گزارش شامخ مرداد 99، رقم شامخ کل اقتصاد 46.43 واحد و شامخ بخش صنعت نسبت به ماه‌های قبل شاهد ریزش جدی بوده و از 55.25 واحد در تیرماه به 48.08 واحد در مرداد رسیده است.

 

شامخ کل اقتصاد در دوره یازدهم

عدد شامخ کل اقتصاد ایران در مرداد با ایستادن بر رقم 46.43 واحد، همچنان بر وضعیت رکودی در فعالیت اکثر بنگاه‌های اقتصادی دلالت دارد؛ هرچند روند کاهش در فعالیت بنگاه‌ها فقط اندکی ملایم‌تر از تیرماه است.

 

در این دوره، شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان به 41.53 واحد رسیده که چهار ماه گذشته کمترین مقدار را به ثبت رسانده است. بررسی نظرات فعالان اقتصادی در این دوره نشان می‌دهد، بیشترین بخش تاثیرگذار بر کاهش شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان، افت شدید تقاضا در بخش صنعت بوده است.

از سوی دیگر در مرداد امسال، شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده نیز به 40.24 واحد رسیده که کمترین مقدار در میان زیرشاخص‌های شامخ محسوب می‌شود و نشان‌دهنده کمبود مواد اولیه برای بنگاه‌های اقتصادی است.

همچنین نتایج نظرسنجی از بنگاه‌های اقتصادی منتخب نشان می‌دهد که در مرداد امسال، قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده نیز به 90.27 واحد رسیده است که از تداوم افزایش در قیمت مواد اولیه حکایت دارد.

 

شامخ صنعت در دوره بیست و سوم

در مرداد 99، عدد شامخ کل بخش صنعت با سقوطی کم‌سابقه از 55.52 واحد در تیرماه، به 48.06 واحد رسیده است که کاهش فعالیت‌های صنعتی در مردادماه را نشان می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بخشی از این روند کاهشی به دلیل تعطیلات تابستانی برخی از بنگاه‌ها در مردادماه است؛ اما بخشی دیگر ناشی از کاهش شدید تقاضا و فروش بوده که باعث شده است شاخص نسبت به تیرماه با کاهش شدید روبه رو شود.

در مرداد امسال، شاخص میزان سفارشات مشتریان در شامخ بخش صنعت به 44.23 واحد رسیده که نسبت به رقم 58.85 واحدی این شاخص در تیرماه با کاهش جدی روبه رو بوده است. کاهش این شاخص نشان‌دهنده تاثیر افزایش قیمت‌ها بر تقاضای مشتریان در ماه های اخیر است.

همچنین در این ماه شاخص موجودی اولیه به رقم 43.09 واحد رسیده که همچنان نشان‌دهنده کاهش در سطح موجودی مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی بوده، اما این روند کاهشی نسبت به تیرماه (53/39) اندکی کمتر شده است.

از سوی دیگر شاخص مقدار تولید محصولات در بنگاه‌های اقتصادی نیز به 46.23 واحد رسیده که نسبت به رقم 56.47 واحدی این شاخص در تیرماه از افول جدی سطح تولید حکایت دارد.

 برآورد می‌شود، این کاهش به دنبال کاهش شدید موجودی مواد اولیه در ماه‌های گذشته و کمبود شدید نقدینگی و همچنین کاهش میزان سفارش های مشتریان در مرداد باشد.

 

 

 


١٣:٠٣ - چهارشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٢٩٦    /    تعداد نمایش : ١٠٠