For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت ملی مس اعلام کرد: فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری

 

مدیرعامل شرکت ملی مس اعلام کرد: فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار کرد: پارسال علاوه بر تولید مناسب بیش از 10 هزار میلیارد تومان فروش با میانگین قیمتی 6500 دلار به ازای هر تن مس داشتیم که 5000 میلیارد تومان آن سود بود.

به گزارش مس پرس، دکتر اردشیر سعدمحمدی در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: در پایان سال 97 رتبه شرکت مس بین 50 شرکت فعال‌تر بورس از 30 به سه ارتقا یافت که این رتبه بر اساس آخرین گزارش سازمان بورس برای سه‌ماهه نخست سال 98 همچنان حفظ شده است.

سعدمحمدی با تاکید بر ارزش بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران بین شرکت‌های کشور و سودآوری آن برای سهامداران طی سال‌های متمادی گفت: شرکت مس در 12 سال گذشته بازدهی مثبت 1616 درصدی را نصیب سهامدارانش کرده است.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به اینکه هم‌اکنون ارزش بازار شرکت مس 326 میلیارد ریال است گفت: برای حفظ جایگاه شرکت مس و افزایش سودآوری، باید استراتژی‌ شرکت مس را بر مبنای توسعه اکتشافات و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه و افزایش تولید تعریف کنیم تا بتوانیم علاوه بر حفظ موقعیت کنونی شاهد ارتقای رتبه تولید در بین شرکت‌های برتر دنیا باشیم.

 

چرا توسعه؟

سعدمحمدی با طرح این پرسش‌ که چرا صنعت مس ایران باید به سمت توسعه و افزایش تولید پیش برود، خطاب به سهامداران گفت: بررسی جایگاه فلز مس نشان می‌دهد که پنج عامل بر روند تقاضای این فلز مؤثر است که باید آنها را در حوزه توسعه مدنظر قرار داد و بر اساس آن تصمیم‌گیری کرد.

به گفته سعدمحمدی، نبود جایگزین مناسب برای مس، افزایش مصرف کشورهای دنیا بویژه چین، آمریکا و آلمان با 61/5 درصد از کل مصرف مس دنیا، استراتژی آمریکا مبنی بر بازسازی زیرساخت‌ها و تقویت عوامل بنیادی ازجمله موارد الکتریکال، فرودگاه‌ها، صنایع هوایی و فضایی، حرکت دنیا به سمت بهره‌گیری از خودروهای برقی و کشف ذخایر جدید مس در دنیا و دستیابی به رقم 830 میلیون مس محتوی ذخیره قابل‌برداشت معدنی از رقم 790 میلیون در سال 2016 پنج عامل بنیادی برای تصمیم‌گیری در اجرای طرح‌های توسعه است.

وی افزود: برای تدوین استراتژی آینده شرکت مس علاوه بر این عوامل بنیادی باید به سیاست‌گذاری‌های معدنی دنیا هم توجه کرد. برای نمونه اتحادیه اروپا در بخش صنعت و معدن استراتژی برای سرمایه‌گذاری‌های سودده طی 10 سال آینده تدوین کرده که در آن 20 عنصر و ماده جهت سرمایه‌گذاری مشخص شده‌ است.

سعد محمدی تصریح کرد: خوشبختانه در این استراتژی مس جزو یکی از پرسودترین عناصر است؛ چراکه تا سال 2023،  2،5 میلیون تن به تقاضای جهانی مس افزوده خواهد شد و این موضوع نشان می‌دهد که شرکت مس فرصت سرمایه‌گذاری در طرح‌‌های توسعه را نباید از دست بدهد.

وی با اشاره به تغییرات مصرف مس در جهان از 1900 تاکنون گفت: میزان مصرف جهانی مس طی این بازه زمانی به‌طور مداوم در حال افزایش بوده است و در 20 سال گذشته شیب تولید مس دو برابر شده است و ما نباید از این روند عقب بیفتیم.

مدیرعامل شرکت مس با عنوان اینکه در سال 2018 حدود 99 درصد از شرکت‌های دنیا در حوزه مس سودده بودند خطاب به سهامداران گفت: هیچ صنعتی مانند مس سوددهی مطمئن ندارد.

 

فرصت طلایی برای توسعه

وی تأکید کرد: در پنج سال اخیر، دنیا در بخش کنسانتره سرمایه‌گذاری کرده است و ما هم یک فرصت طلایی برای این امر داریم؛ چراکه آمار ارقام جهانی مصرف مس و همچنین روند افزایشی قیمت مس تا سال 2023 این موضوع را تایید می‌کند.

وی با بیان اینکه متوسط قیمت جهانی مس طی پنج سال آینده به بیش از 7500 دلار بر تن می‌رسد، گفت: امروزه به ازای هر تن مس حدود 12 هزار و 570 دلار سرمایه‌گذاری لازم است که این میزان در ایران به 8000 دلار می‌رسد؛ بنابراین ایران یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری در مس در اختیار دارد، در غیر این صورت از دنیا عقب می‌مانیم.

سعد محمدی گفت: با توجه به افزایش مصرف جهانی مس، وجود ظرفیت 400 هزار تنی ذوب در کشور و همچنین حفظ جایگاه صادراتی شرکت مس در حوزه کنسانتره به خاطر ارزش سودآوری آن نیاز به یک میلیون تن کنسانتره داریم که از این میزان 450 هزار تن با طرح‌های در‌آلو، دره‌زار و چاه‌فیروزه تامین خواهد شد و باید برای دستیابی به ذخایر جدید و فعال‌سازی آنها برنامه‌ریزی کنیم.

 

اکتشافات ضامن پویایی شرکت مس

مدیرعامل شرکت مس با تاکید بر این‌که یک کارخانه 100 هزارتنی کنسانتره با قیمت‌های امروزی روی 5 میلیارد تومان فروش دارد که 2.5 میلیارد تومان آن سود است، گفت: در راستای دومین هدف شرکت مس که انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه اکتشافات و گسترش ذخایر با هدف افزایش تولید کنسانتره است 60 هزار کیلومترمربع از کشور را اکتشاف خواهیم کرد.

به گفته سعد محمدی، 11 پهنه در استان‌های کرمان، آذربایجان شرقی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان در اختیار داریم.

مدیرعامل شرکت مس اضافه کرد: در حال حاضر جمع ذخایر قطعی شرکت مس به 2 میلیارد و 200 میلیون تن می‌رسد که با اکتشافات جدید این میزان افزایش خواهد یافت؛ بنابراین با ذخایر کنونی تا 50 سال و با اکتشافات تکمیلی تا 100 سال ذخیره خواهیم داشت.

معادل از نیمی از درآمد کل سال گذشته فروش داشتیم

وی با بیان این‌که شرکت مس در سال قبل 247 هزار تن کاتد تولید کرد که این میزان تولید در تاریخ شرکت بی‌سابقه بود گفت: مطمئن هستیم با وجود توقف چندماهه کارخانه ذوب خاتون‌آباد برای انجام اورهال و توسعه و نوسازی ذوب امسال بیشتر از سال قبل کاتد تولید خواهیم کرد و رکورد سال قبل را با همت زحمتکشان و پرسنل خدوم مس خواهیم شکست.

وی با اشاره به عملکرد خوب شرکت مس در حوزه فروش در سال جاری گفت: در سال 98 با توجه به آمار تولید و فروش از همه بخش‌های برنامه جلوتر هستیم و در این بازه زمانی با وجود تحریم‌های ظالمانه فروش 5100 میلیارد تومانی داشتیم، یعنی معادل نیمی از درآمد کل سال گذشته شرکت مس.

مدیرعامل شرکت مس اذعان کرد: ارزش سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس یک میلیارد و 800 میلیون یورو و حدود 13 هزار میلیارد تومان است. امیدواریم با انجام پروژه‌های جدید به تولید 540 هزار تن مس دست ‌یابیم.

وی با بیان اینکه قطعا با همدلی و صداقت می‌توان طرح‌های توسعه را به سرانجام رساند و باعث رونق و اشتغال‌زایی بیشتر و رقم زدن روزهای خوب برای کشور شد، اضافه کرد: با توجه به روند کنونی شرایط مناسبی خواهیم داشت.

 

 


١٢:١٨ - چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٢١٠    /    تعداد نمایش : ١٤٧