For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

زمان اوج گیری فلز سرخ چه اتفاقاتی افتاد؟

 

زمان اوج گیری فلز سرخ چه اتفاقاتی افتاد؟

قیمت مس در هفته منتهی به جمعه 22 فوریه شاهد رشد مناسبی بود و در روز جمعه(22 فوریه) نیز بعد از اعلام خبر افت شدید مس انبارهای تحت مدیریت LME دوباره با افزایش مواجه شد. از طرفی، مس تحویل ماه مارس طی همین روز در بازار کامکس(آمریکا) به 2.95 دلار در هر پوند( 6510 دلار در تن) رسید که این قیمت از جولای پارسال تاکنون بی سابقه بود.

نمودار 1- موجودی دو ماهه انبارهای مس LME

http://www.kitconet.com/charts/metals/base/lme-warehouse-copper-60d-Large.gif

بر اساس برآورد رویترز، ذخایر تضمین شده مس(On-warrant) در انبارهای تحت مدیریت بورس فلزات لندن(LME) در سراسر جهان در یک روز با افت قابل توجه به کمترین میزان از سال 2005 افت داشت و به کمتر از 40 هزار تن رسید. منظور از On-warrant، میزان مسی است که برای تحویل در نظر گرفته نمی شود.

این شرایط در حالی اتفاق افتاده که واردات مس چین نیز افزایش یافته است. در ژانویه واردات مس کار نشده چین به 479 هزار تن رسید که 14 درصد بالاتر از دسامبر بود. همچنین واردات کنسانتره مس چین در ماه گذشته(ژانویه) با رشد 17 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به یک میلیون و 900 هزار تن رسید.

محموله های ژانویه دومین رکورد ماهانه بود و گفته می شود که واردات کنسانتره مس چین در سال 2019 حتی می تواند از 22 میلیون تن بالاتر برود و رکورد 19.7 میلیون تن سال گذشته را پشت سر بگذارد. با وجود حجم محموله های وارداتی به چین، هزینه های فرآوری و تصفیه مس (TCs/RCs) که از سوی معادن به کارخانه های تصفیه پرداخت می شود، پایین ترین سطح پنج سال اخیر را داشته است.

به تازگی، شرکت سوئیسی «گلنکور» پیش بینی کرده که عرضه جهانی مس تحت تاثیر فرسودگی دارایی ها، کاهش عیار معدنی، محدودیت در سرمایه گذاری های مجدد و تهدیدهای مربوط به اختلال تولید در معادن قرار خواهد گرفت.

همچنین این شرکت پیش بینی کرد، قوانین مربوط به واردات قراضه چین منجر به افزایش واردات کنسانتره و کاتد شود و با توجه به پیش بینی تقاضای مناسب، بازار مس می تواند وارد دوره ای از کسری پایدار و قابل توجه عرضه شود.

 

نمودار 2- موجودی دو ماهه انبارهای مس کامکس

http://www.kitconet.com/charts/metals/base/nymex-warehouse-copper-60d-Large.gif

بر اساس پیش بینی گلنکور، بازار مس در درازمدت به دلیل رشد جمعیت و افزایش سطح کیفی زندگی در اقتصادهای نوظهور، رشد قوی را تجربه خواهد کرد. علاوه بر این، انرژی و سیر پیشرفت آن از تولید و توزیع تا ذخیره و همچنین وسایل نقلیه، بخش قابل توجهی برای مس خواهد بود.

منبع: Mining.com

 

 


٠٩:٤١ - چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٤    /    تعداد نمایش : ١٠٠